PLEMENA

 

Jacob

 

Polohrubovlnné vícerohé plemeno (čtyři až šest rohů u obou pohlaví) s tmavými skvrnami po celém těle, typická je i bílá lysina uprostřed hlavy a černé skvrny na obou stranách obličeje. Tělesný rámec je střední. Porody jsou lehké, mateřský instinkt silný, mléčnost dobrá. Maso vykrmených jehňat je libové a chutná. 

 

Oxford down

 

Anglické krátkovlnné,tmavohlavé plemeno s polojemnou bílou vlnou,podílelo se na vzniku mnoha plemen.Tělesný rámec je velký,obě pohlaví bezrohá.U nás se využívá především k užitkovému křížení s plemeny s kombinovanou užitkovostí.

Živá váha beranů dosahuje až 130 kg živá váha bahnic dosahuje až 90 kg.Bahnice mají velice dobré mateřské vlastnosti, jehňata rychle rostou,zejména beránci,které již ve 3 měsících dosahují jateční hmotnosti.

Z vlastní zkušenosti musím říct,že toto plemeno je značně odolné a dobře se aklimatizuje i v drsných podmínkách.Zaznamenal jsem i minimální kulhání ovcí v období dešťů a nadměrné vlhkosti půdy.Berani jsou velice plodní,toto plemeno má dosti velký odrůst vlny, takže jehňata se v zimním období a nepříznivých pdmínkách rodí bez obtíží zdravá a silná.

Čerstvě narozená jehňata mají flekaté zbarvení s černým obličejem a černými končetinami.

Toto plemeno chováme celoročně venku na pastvině,kde mají umístěnou salaš jako úkryt před nepříznivým počasím a kam jim také podávám seno a jádro v zimním období.Toto plemeno považuji za klidné a důvěřují vůči chovateli.Stříž vlny a ošetření paznehtů provádím 2x ročně(brzy na jaře a na podzim).Toto jsou mé zkušenosti s plemenem Oxford down.

 

                                                                                              Přeji mnoho chovatelských úspěchů.

                                                                                              Pazdera Josef

 

© Choze 2012